Suomen Akatemia on myöntänyt yhteensä lähes kahden miljoonan euron rahoituksen Lapin yliopiston johtamille tutkimushankkeille. Hankkeita johtavat vanhempi yliopistonlehtori Marjaana Kangas kasvatustieteiden tiedekunnasta, professori Katja Karjalainen oikeustieteiden tiedekunnasta, tutkimusprofessori Rauna Kuokkanen yhteiskuntatieteiden tiedekunnasta ja yliopistonlehtori Ville Yliaska kasvatustieteiden tiedekunnasta.

Suomen Akatemian kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimuksen toimikunta on myöntänyt Lapin yliopistolle seuraavat akatemiahankerahoitukset:

JustISA – Kansainväliset sijaissynnytysjärjestelyt ja tieteidenvälinen polku oikeudenmukaisuuteen: Vertaileva tutkimus Suomesta, Kolumbiasta ja Kreikasta (2026–2029)

JustISA on empiiris-oikeustieteellinen konsortiohanke, jossa tutkitaan kansainvälisiä sijaissynnytysjärjestelyitä. Hanketta johtaa Lapin yliopisto ja partnerina on Åbo Akademi.

Hanke pureutuu toimintavalmiusteorian avulla kysymykseen oikeudenmukaisuudesta järjestelyissä, joihin liittyy lapsen etu, halu tulla vanhemmaksi, lainsäädännön kiertäminen sekä usein kyseenalaisten järjestelyiden seuraukset yksilöille (lapset, sijaissynnyttäjät ja aiotut vanhemmat) ja oikeusjärjestelmille.

Aineistona ovat erityisesti datalouhinnan avulla hankittava tieto ja sopimukset, joita sijaissynnyttämisestä on tehty Kolumbiassa ja Kreikassa. Kansainvälisiä sijaissynnytysjärjestelyitä arvioidaan myös Suomen kansallisen sijaissynnytyskiellon ja vanhemmuuslain näkökulmasta. Tällöin kysymys on siitä, tulisiko Suomessa lapsi-vanhemmuussuhdetta vahvistettaessa huomioida olosuhteet, joissa lapsi on saanut alkunsa sekä onko oikeudellisesti kestävää kieltää kansalliset järjestelyt, jos kansainväliset järjestelyt kuitenkin tosiasiassa joudutaan lapsen edun nimissä tunnustamaan.

Hankkeen johtaja: Katja Karjalainen, oikeustieteiden tiedekunta, Lapin yliopisto
Partneri: Åbo Akademi, Lise Eriksson
Myönnetty rahoitus: yhteensä 715 211 euroa, josta Lapin yliopiston osuus on 375 000 euroa

LIFT – Maankäyttö, identiteetti ja tulevaisuudet opetuksessa (2026–2030)

LIFT-hankkeessa tutkitaan, miten pohjoissuomalaiset nuoret ymmärtävät kiistanalaista maa- ja vesien käyttöä arjessaan ja koulussa. Oppilaat osallistuvat historiaan perustuviin maankäytön oppitunteihin, joissa he tarkastelevat paikallisten metsien, jokien ja laidunalueiden historiaa ennen nykykiistojen ja tulevaisuusvaihtoehtojen käsittelyä.

Hanke toteutetaan kolmessa koulussa: saamelaisyhteisössä, Itä-Lapissa ja pohjoisessa kaupunkikoulussa. Menetelminä käytetään kyselyjä, haastatteluja, ryhmäkeskusteluja, luokkahuonehavainnointia sekä oppilaiden tekemiä karttoja, piirroksia ja kertomuksia, joita täydennetään paikallisilla suunnitelmilla, mediassa ja arkistoissa näkyvillä kiistoilla.

Hankkeen johtaja: Ville Yliaska, kasvatustieteiden tiedekunta, Lapin yliopisto
Myönnetty rahoitus: 541 649 euroa

Lohiekosysteemien hallinta ja deliberatiivinen demokratia muuttuvassa Arktisessa (2026–2030)

Hankkeessa tutkitaan, miten Tenojoen lohenkalastus- ja ympäristöhallinnosta voidaan tehdä oikeudenmukaisempi, kestävämpi ja osallistavampi.

Suomen ja Norjan välinen Tenojoki on osa jokisaamelaista kulttuuria ja identiteettiä. Tuhansien vuosien ajan saamelaiset ovat kehittäneet syvällistä tietoa lohen käyttäytymisestä, vaelluksesta ja jokien ekosysteemeistä havainnoinnin ja kokemuksen kautta. Tieto on kuitenkin suurelta osin jätetty pois virallisesta hallinnasta, mikä on osaltaan vaikuttanut lohikantojen vähenemiseen.

Hankkeessa pohditaan, miten Tenon lohen hallintoon voidaan paremmin sisällyttää saamelaisten oikeudet, tieto ja osallistuminen. Työskennellen paikallisten yhteisöjen ja instituutioiden kanssa rajan molemmin puolin, hanke luo malleja yhteisölähtöiselle ja rajat ylittävälle päätöksenteolle. Hanke kehittää myös uusia tapoja, joilla alkuperäiskansat voivat osallistua demokraattiseen vuoropuheluun ja vaikuttaa ympäristöpolitiikkaan.

Hankkeen johtaja: Rauna Kuokkanen, yhteiskuntatieteiden tiedekunta, Lapin yliopisto
Myönnetty rahoitus: 599 808 euroa

PlayfulMinds – Leikillinen yritteliäs mieli: Leikillisyys ja hybridiäly korkeakoulussa ja työelämässä (2026–2030)

Playful Entrepreneurial Minds -konsortiohankkeessa tutkitaan, miten leikillisyys, yrittäjämäinen ajattelutapa ja hybridiäly voivat tukea oppimista, hyvinvointia ja innovatiivisuutta korkeakouluissa ja työelämässä. Hanketta johtaa Lapin yliopisto ja partnereina ovat Turun yliopisto ja Oulun yliopisto.

Hanke tarkastelee, miten leikilliset ja yrittäjämäiset toimintatavat ilmenevät ja miten niitä voidaan tukea yksilö-, sosiaalisella ja organisaatiotasolla sekä miten ne vahvistavat oppimisen ja työn mielekkyyttä. Tutkimuksessa kehitetään uusia pedagogisia ja menetelmällisiä ratkaisuja, kuten leikillisen ja yrittäjämäisen ajattelutavan tutkimiseen tarkoitettu mittari, sekä tutkitaan ihmisen ja tekoälyn välistä vuorovaikutusta osana leikillisiä oppimisprosesseja.

Yhteistyössä suomalaisten ja kansainvälisten huippututkijoiden kanssa hanke rakentaa perustaa tulevaisuuden oppimiselle ja kestävälle, tulevaisuussuuntautuneelle työelämälle, joka tunnistaa leikillisyyden potentiaalin.

Hankkeen johtaja: Marjaana Kangas, kasvatustieteiden tiedekunta, Lapin yliopisto
Partnerit: Turun yliopisto ja Oulun yliopisto
Myönnetty rahoitus: yhteensä 996 589 euroa, josta Lapin yliopiston osuus on 467 384 euroa

Lisätietoja

Suomen Akatemian tiedote (12.6.2026)