Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan Rievdan – Muutos -hanke kehittää yhteisöllisen taidekasvatuksen menetelmiä monikulttuuristen yhteisöjen parissa Saamenmaalla. Taideperustainen toimintatutkimus käynnistyi toukokuussa Kaarasjoella Norjassa ja Vuotsossa Suomen Lapissa taidepajoilla, joissa luotiin pohjaa tulevien vuosien yhteistyölle. Hanketta rahoittaa Koneen Säätiö.

Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan toteuttama Rievdan – Muutos -hanke on taideperustainen toimintatutkimus, joka kehittää yhteisöllisen taidekasvatuksen menetelmiä monikulttuuristen yhteisöjen parissa Saamenmaalla. Toimintatutkimuksessa järjestetään taideperustaisia työpajoja ja tapahtumia, jotka tuovat yhteen perheitä, ikäihmisiä, nuoria ja koululaisia muutoksen aihepiirin äärelle. Työpajat toteutetaan kahdella paikkakunnalla Saamenmaalla: Kaarasjoella (pohjoissaameksi Kárášjohka) Norjassa ja Vuotsossa (pohjoissaameksi Vuohčču) Suomen Lapissa. Toiminnassa on keskeistä paikkakuntien välinen vuorovaikutus.

Ensimmäiset taidetyöpajat järjestettiin toukokuussa, ja niissä Kaarasjoen ja Vuotson koulujen oppilaat, ikäihmiset ja muut tahot toivat esille ajatuksiaan muutoksen merkityksistä ja vaikutuksista. Hankkeen seuraavissa vaiheissa pohditaan taideperustaisesti myös alueen asukkaiden omia mahdollisuuksia vaikuttaa muutoksen suuntaan. Nopeat muutokset vaikuttavat erityisesti alkuperäiskulttuureihin, muun muassa perinteisiin elinkeinoihin sekä ajatuksiin tulevaisuudesta.

Tusseja ja vesiväripaletteja pöydällä, jonka äärellä istuu kaksi henkilöä. Toinen heistä piirtää korttiin ja toinen kurottaa kädellään tussia.
Koululaisia tärkeitä paikkoja kuvaavien korttien teon parissa. Kuva: Mirja Hiltunen.

Kolmivuotisen hankkeen edetessä sen prosessista ja tuotoksista tullaan rakentamaan yhteinen taidenäyttely Kaarasjoelle Saamen nykytaiteen keskukseen Sámi Dáiddaguovddášiin (SDG) sekä Inariin Saamelaiskulttuurikeskus Sajokseen. Tuloksia tuodaan esille myös virtuaalijulkaisussa, tutkimusartikkeleissa sekä tieteellisissä konferensseissa. Hanke kehittää samalla myös uudistavaa arktista taidekasvatusta Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnassa.

Hanketta rahoittaa Koneen Säätiö, ja sitä johtaa kuvataidekasvatuksen professori Mirja Hiltunen Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnasta. Hankkeen projektitutkijana ja koordinaattorina toimii Korinna Korsström-Magga ja tutkimusassistenttina Ante Jalvela.

Lapsi istuu penkillä kuvausstudiossa ja pitää kasvojensa edessä korttia. Aikuinen katsoo häntä kameran kautta ja toinen lapsi seisoo kuvaajan vieressä kuulokkeet korvillaan.
Oppilaiden studiotyöskentelyä Kaarasjoella Ante Jalvelan ohjauksessa. Kuva: Mirja Hiltunen.

Lisätietoja:

Kuvataidekasvatuksen professori Mirja Hiltunen, hankkeen johtaja
mirja.hiltunen (at) ulapland.fi
P. +358 40 484 4373

Korinna Korsström-Magga, hankkeen projektitutkija ja koordinaattori
kkorsstr (at) ulapland.fi
P. +358 40 574 98 75

Rievdan – Muutos -hankkeen blogi (englanniksi)
Rievdan – Muutos -hankkeen tiedot Koneen Säätiön sivuilla