Taiteiden tiedekunnan Arktikum-talon gallerioissa avautuu kolme uutta näyttelyä keskiviikkona 25. maaliskuuta klo 18.

Galleria Valossa nähdään Wihurin rahaston ja Lapin yliopiston vierailevan taiteilijan Roma Auskalnyten näyttelykokonaisuus, jossa jotain salaperäistä kurkistelee sisään samalla kun yksityisiä maailmoja tarkkailtaan sisältä käsin. Katve I -galleriassa avautuu soveltavaa taidetta opiskelevan Anton Vallen maalauksia sisältävä näyttely, jossa pujahdetaan päiväretkille alitajunnan sirpaleisten muistijälkien lomaan. Katve II -galleriassa tulee esille puolestaan muodin ja tekstiilisuunnittelun maisteriopintojaan tekevän Tuulia Tolosen näyttely täynnä virtaavaa piirrettyä viivaa. Näyttelyt ovat esillä 26. huhtikuuta asti. Näyttelytilaan on vapaa pääsy Arktikumin aukioloaikoina.

Tervetuloa avajaisiin ja tutustumaan näyttelytarjontaan!


Galleria Valo

Roma Auskalnyte: Deep Within. Open Above
26.3.-26.4.2026
Avajaiset keskiviikkona 25.3. klo 18–20
Arktikum, Pohjoisranta 4, Rovaniemi
Avoinna ti-su 10–18, ma suljettu
Vapaa pääsy

Roma Auskalnyte: Yksityiskohta teoksesta Perfect

Näyttely kutsuu katsojat intiimiin, lähes voyeuristiseen kohtaamiseen taiteilijan kehon ja mielen kanssa. Näyttelyn nimi ‘Deep Within. Open Above’ herättää kaksinaisen näkökulman: jotain salaperäistä kurkistaa ulkoa sisään, samalla kun sisäinen maailma on paljastettu ja tarkkailtavissa sisältä käsin, ikään kuin vilkaisisi jotain kiellettyä tai syvästi yksityistä.

Teokset sykkivät lihallisuutta; ihoa muistuttavia sävyjä, viskeraalisia tekstuureja sekä kehon pintoja tutkivia elementtejä. Ne luovat tunteen sukeltamisesta erilaisten materiaalien, luojansa sisäelinten ja mielen välille. Kerrostettujen monialatekniikoiden kautta Auskalnyte esittelee huolia, kysymyksiä, turhautumista sekä hauraita rajoja itsemme sisä- ja ulkopuolen sekä meitä ympäröivien asioiden välillä. Teokset on toteutettu litografian vedostuksen, videon ja valokuvauksen tekniikoilla.

Näyttely osuu samaan aikaan Auskalnyten residenssijaksoon Rovaniemellä Lapin yliopistossa, jota tukee Jenny ja Antti Wihurin rahasto. Residenssi mahdollistaa uusien teosten kehittämisen ja tämän syvästi henkilökohtaisen kokonaisuuden esittämisen Arktikumin Galleria Valon valoisassa tilassa.

Taiteilija

Roma Auskalnyte (s. 1988, Liettua) on Helsingissä asuva monialainen taiteilija. Hänen taiteellinen praktiikkansa voidaan kuvata kokeelliseksi ja syvästi juurtuneeksi kehon tutkimiseen sekä mediumina että materiaalina. Auskalnyte osallistuu aktiivisesti paikallisiin ja kansainvälisiin näyttelyihin; hänen teoksiaan on mm. Kiasman nykytaiteen museon (Suomi), Grand Palais des Beaux Arts de Lille -museon (Ranska), Jenny ja Antti Wihurin rahaston kokoelmaan (Suomi) sekä lukuisiin yksityiskokoelmiin. Hän on osa Helsinki Litho -studiota, jossa hän työskentelee litografian vedostajana.

Lisätietoja:
Roma Auskalnyte, r.auskalnyte (at) gmail.com
www.roma-auskalnyte.eu


Galleria Katve I

Anton Valle: Päiväretki
26.3.2026 – 26.4.2026
Avajaiset keskiviikkona 25.3. klo 18–20

Arktikum, Pohjoisranta 4, Rovaniemi
Avoinna ti-su 10–18, ma suljettu
Vapaa pääsy

Anton Valle: Yksityiskohta teoksesta: Parkour i.e. Direct Access, 2026. Tempera

Päiväretki -näyttely tuo nähtäväksi abstrakteista maalauksista koostuvan kokonaisuuden. Sen keskiössä ovat taiteilijan kokemukset ja inspiroivat havainnot harharetkiltä, päämäärättömiltä pyrkimyksiltä ruokkia loputonta uteliaisuuden nälkää. Nämä retket eivät nimestään huolimatta välttämättä aina tapahdu päivällä, eikä niiden tarvitse olla niinkään retkellisiä, sillä ennen kaikkea päiväretki on mielentila, sirpaleita alitajuntaan piirtyneistä muistijäljistä, jotka syntyvät näistä kokemuksista.

Anton Valle on utsjokelaislähtöinen saamelainen taiteilija, joka opiskelee Lapin yliopistossa Soveltavan taiteen tutkintolinjalla. Hänen taiteelliset juurensa ovat graffititaiteessa. Viime vuosina suunta on kuitenkin ollut kallellaan kohti perinteisempää taidemaalausta ja sen menetelmiä. Työskentelyssä ja tyylissä on kuitenkin nähtävissä graffitille usein ominainen raaka ilmaisu. Päiväretki näyttely tuo esille tämän jatkuvassa muutoksessa olevan, organismin kaltaisesti muotoaan hakevan ilmaisun.


Galleria Katve II

Galleria Katve II

Tuulia Tolonen: Virraten
26.3.2026 – 26.4.2026
Avajaiset keskiviikkona 25.3. klo 18–20

Arktikum, Pohjoisranta 4, Rovaniemi
Avoinna ti-su 10–18, ma suljettu
Vapaa pääsy

Kuvateksti Mediakirjastossa olevan kuvan tietoihin.

Ehkä viivat ovat ajatuksia, jotka virtaavat, rönsyilevät ja poukkoilevat. Joihinkin niistä tarttuu kiinni, pyörittää ja toistaa. Jotkut soljuvat eteenpäin, jotkut käyvät vain nopeasti pinnassa ja niistä on helppo päästää irti. Jonkinlaista mielenmaisemaa ne varmaankin rakentavat. Niittyjä, kumpuja, virtaavia vesiä. Tai ehkä ne ovat vain tuherruksia, ajanvietettä, kauniin viivan etsimistä. Joka tapauksessa ne vievät mukanaan.

Pohjakangas koostuu yhteen ommelluista pellavakankaan ylijäämistä, jotka muodostavat eläväisen pinnan. Viivat on piirretty musteella erilaisia piirtimiä käyttäen. Viivojen piirtäminen vaatii hetkeen asettumisen ja rauhan eikä niitä voi pakottaa. Piirtäminen ei ole suunnitelmallista, viivat vain seuraavat toinen toistaan. Kärsimättömälle mielelle hitaan, toistuvan viivan piirtäminen tuntuu jollain tapaa rauhoittavalta ja turhauttavalta yhtä aikaa.

Tuulia Tolonen on rovaniemeläinen muodin ja tekstiilisuunnittelun maisteriopiskelija. Hänen työskentelynsä on spontaania ja antaa tilaa virheille ja muutoksille, samalla kun materiaalien tuntu sormien päissä on tärkeä lähtökohta tekemiselle.

Lisätietoja:
Tuulia Tolonen, tuulia.tolonen (at) gmail.com

LY / TTK / LH