Dosentin arvon myöntäminen

Yliopistolain (558/2009) 89 § mukaan yliopisto voi hakemuksesta myöntää dosentin arvon henkilölle, jolla on perusteelliset tiedot omalta alaltaan, julkaisuilla tai muulla tavoin osoitettu kyky itsenäiseen tutkimustyöhön tai taiteelliseen työhön sekä hyvä opetustaito. Lapin yliopiston johtosäännön 9 § mukaan rehtori päättää dosentin arvon myöntämisestä tiedekunnan tai erillislaitoksen esityksestä.

Dosentin arvoa hakevan tieteellinen pätevyys

Lapin yliopistosta dosentin arvoa hakevalta odotetaan näyttöä yliopiston, tiedekunnan tai erillislaitoksen profiiliin ja painoaloihin liittyvästä tutkimuksesta tai taiteellisesta toiminnasta. Dosentin asiantuntemusta voidaan hyödyntää tutkimushankkeissa, tutkimusryhmissä ja perus- ja jatkotutkintokoulutuksessa erikseen sovittavalla tavalla. Erityistä huomiota on kiinnitettävä siihen, ettei dosentin arvoa haeta tieteellisen julkaisutoiminnan taikka taiteellisen toiminnan riittävyyden kannalta liian varhaisessa vaiheessa.

Dosentin arvon hakeminen

Aluksi hakijan tulee ottaa yhteyttä tiedekunnan dekaaniin tai Arktisen keskuksen johtajaan, jonka tehtävänä on alustavasti selvittää, onko dosentin arvon myöntäminen haetulle alalle perusteltua.

Dosentin arvoa hakevan ansioissa kiinnitetään huomiota erityisesti seuraaviin asioihin:

  • Lapin yliopiston dosentuureihin vaaditaan tohtorintutkinnon suorittamisen jälkeen vähintään hyvätasoisen väitöskirjan laajuinen tieteellinen tuotanto sekä taiteen alan dosentuureissa korkealaatuista taiteellista toimintaa, joka vastaa hyvätasoista väitöskirjan laajuista taiteellista tuotantoa.
  • hakijan näytöt itsenäisestä tieteellisestä toiminnasta, esimerkiksi tutkimusverkostojen tehtävät, tutkimuksen ja tehtäväntäyttöjen arvioinnin dokumentoidut tehtävät ja hankittu tutkimusrahoitus
  • osoitettu toiminta tutkimusyhteisössä ja tutkimustulosten raportoiminen myös yhteisjulkaisuissa
  • hakijan ansiot opinnäytteiden ja jatko-opintojen ohjauksessa ja opetuksessa soveltuvin osin
  • hakijan alan tieteellisissä ja/tai taiteellisissa vastuullisissa tehtävissä kuten tieteen- ja taiteenalan organisaatioissa ja verkostoissa, tieteellisten julkaisusarjojen sekä tieteellisten lehtien toimittajana, merkittävien tutkimusaineistojen kokoamisessa ja ylläpitämisessä tai konferenssien toteutuksen tehtävissä.

Kirjallisesta hakemuksesta tulee käydä ilmi mikä on haettavan dosentuurin ala. Hakemuksessa tulee olla liitteenä Tutkimuseettisen neuvottelukunnan suosituksen mukainen tutkijan ansioluettelo ja Lapin yliopiston ohjeistuksen mukainen opetusportfolio. Lähtökohtaisesti dosentuuria ei myönnetä Lapin yliopiston henkilöstölle.

Arvoa koskevan esityksen tekeminen

Dosentuurin tulee kiinnittyä Lapin yliopiston tutkimukseen tai opetukseen. Tiedekunnat ja Arktinen keskus voivat laatia niiden tieteen- ja taiteenalat huomioivat yksikkökohtaiset, dosenttiohjetta tarkentavat ohjeet dosentuurien merkityksestä ja hakijoiden kelpoisuudesta. Ohjeissa voidaan myös määrittää, milloin hakijan on annettava julkinen opetusnäyte ja milloin sitä erityisestä syystä voidaan pitää tarpeettomana.

  • Tiedekuntaneuvosto tai johtokunta toteaa dosentuurin tarpeellisuuden ja tekee päätöksen dosentuurin asiantuntijalausuntojen pyytämisestä sekä hakijan kutsumisesta opetusnäytteeseen.
  • Tiedekunta tai johtokunta hankkii hakijan tieteellisestä tai taiteellisesta pätevyydestä lausunnon vähintään kahdelta yliopiston ulkopuoliselta asiantuntijalta.
  • Opetusnäytteen antamiseen yliopistolla on erillinen ohje. Opetusnäytteestä voidaan antaa vapautus, jos se on annettu vastaavan tasoiseen tehtävään eikä se ole viittä vuotta vanhempi.
  • Dosentuuri voidaan myöntää Lapin yliopiston palveluksessa olevalle tohtorille erityisin perustein, jos ala ei ole edustettuna muissa suomalaisissa yliopistoissa. Erityisten perusteiden täyttyminen arvioidaan rehtorin tai hänen valtuuttamansa johdon edustajan sekä tiedekunnissa dekaanin ja Arktisessa keskuksessa johtajan toimesta ennen tiedekunnan tai johtokunnan käsittelyä.
  • Asiantuntijalausunnot saatuaan tiedekuntaneuvosto tekee tarvittaessa esityksen yliopiston rehtorille dosentin arvon myöntämiseksi.
  • Henkilö on oikeutettu käyttämään rehtorin myöntämän dosentin arvoa myös eläkkeelle siirryttyään.
  • Dosentin palkkio opetuksesta, ohjauksesta ja opinnäytteiden tarkastamisesta määräytyy yliopiston normaalien palkkiokäytäntöjen ja -ohjeiden mukaisesti.

Viimeksi päivitetty: 6.10.2026