Saamelaisten kansallispäivän kunniaksi Lapin yliopistossa esitetään saamelaisia lyhytelokuvia perjantaina 6. helmikuuta klo 13 alkaen Esko ja Asko -salissa. Tapahtuma on kaikille avoin ja ilmainen – tervetuloa, bures boahtin!

Elokuvat näytetään yhteistyössä Lapin yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunnan SuMu-tutkimusyhteisön, Skábmagovat alkuperäiskansojen elokuvafestivaalin sekä MÁHTUT-hankkeen kanssa.

Elokuvat ovat saamen-, suomen- ja norjankielisiä ja niissä niissä on englanninkielinen tekstitys.

Elokuvaesityksen jälkeen on luentosalin edessä tarjolla kakkukahvit.

Skábmagovat esittää -lyhytelokuvanäytös

Suoivanis čuvgii – Varjoista näkyväksi

Suoivanis čuvgii – Varjoista näkyväksi -näytöksen elokuvat käsittelevät saamelaisten kokemuksia, identiteettiä ja oikeuksia eri näkökulmista – henkilökohtaisista muistoista kollektiiviseen kamppailuun ja näkyväksi tulemiseen.

Oahpes bahá kuljettaa katsojaa sisäisten tunteiden, varjojen ja hiljaisten kokemusten äärelle. Siõrškuâđam – Vaietut askeleet tarkastelee vaiettua historiaa ja sukupolvien yli kulkevia jälkiä, jotka muovaavat nykyhetkeä. Gumppe Guvlui – For Our Rights nostaa esiin yhteisöllisen toiminnan ja saamelaisten oikeuksien puolustamisen voiman. Mu gieđas – In My Hand tuo puolestaan esiin henkilökohtaisen vastuun, kulttuuriperinnön ja tulevaisuuden toivon yksilön näkökulmasta. Borderland – På Grensa – Rájiin -lyhytelokuva on rajojen ja kulttuurien välitilan hauska kuvaus pohjoisessa maisemassa.

Yhdessä nämä elokuvat muodostavat moniäänisen ja koskettavan kokonaisuuden saamelaisten elämästä, menneisyydestä, nykyisyydestä ja tulevaisuudesta.

  • Kesto: 82 minuuttia
  • Ohjaus: Vegard Bjørsmo & Silje Bürgin-Borch, Laura Feodoroff & Kati Kallio, Johannes Vang, Liselotte Wajstedt & Marja Helander
  • Kielet: pohjois-, koltan- ja eteläsaame, suomi, norja
  • Tekstitys: englanti
  • K12
Näytöksen elokuvat
  • Oahpes bahá
  • Siõrškuâđam – Vaietut askeleet
  • Gumppe Guvlui – For Our Rights
  • Mu gieđas – In My Hand
  • Borderland – På Grensa – Rájiin