Politiikkatieteiden ja sosiologian opiskelija Inga vietti kevään opiskellen Berliinissä.

Moi! Olen Inga ja vietin vaihtolukukauteni Saksan eläväisessä kulttuurikeskuksessa ja pääkaupungissa, Berliinissä. Miten onnistuikaan yliopisto-opintojen yhdistäminen kesän rientoihin ja mitä mullistavaa tajusin istuessani paluukoneessa Rovaniemelle?

Oma kansainvälistyminen tuntui luonnolliselta

Opiskelen paraikaa kolmatta vuotta politiikkatieteiden ja sosiologian tutkinto-ohjelmassa. Niin ystävät kuin tuttavatkin ympärilläni ovat käyneet ahkerasti vaihdossa, joten oman kansainvälistymisen tavoittelu tuntui luonnolliselta. Muistankin päättäneeni hakea vaihtoon jo fuksivuoteni alussa. Valitsin kohteekseni Berliinin, sillä tunsin kaupunkia jo jonkin verran entuudestaan ja tiesin sen tarjoavan kiinnostavia kokemuksia kulttuurista musiikkiin ja ihmisiin. Tätä pienempi kaupunki ei olisi tullut kuuloonkaan!

Lähdin vaihtoon Freie Universität Berlin –yliopistoon toisen lukuvuoden keväänä ja opiskelin siellä Pohjois-Amerikan tutkimusta (North American Studies). Kokemukseni saksalaisesta yliopisto-opiskelusta oli todella inspiroiva, sillä opiskelijoita kannustettiin aktiiviseen keskusteluun ja kurssien aiheet olivat virkistävän erilaisia kuin Lapin yliopistossa. Opintoalani oli hyvin kansainvälinen ja kaikki opetus tapahtui englanniksi. Kävin lisäksi myös saksan alkeiskurssin, jotta minun ei tarvinnut tyytyä vain englantiin asioita hoidellessa. Opinnot solahtivat sujuvasti muun elämän ja tekemisen lomaan ja lukukausi tuntui rennommalta kuin Suomessa. Toisaalta kirjalliset tehtävät veivät oman aikansa vielä Rovaniemelle paluun jälkeenkin.

Berliini auttoi tutustumaan itseeni paremmin

Yksi isoimmista huolistani ennen Berliiniin muuttoa oli kaupungin kaoottinen asuntotilanne. Jälkeenpäin katsottuna vaihto-opiskelijalla on tässä oma etulyöntiasemansa, sillä tarkoituksena ei useinkaan ole löytää pitkäaikaista kotia. Itse asuin Freien opiskelija-asuntolassa, jonka saaminen oli suhteellisen helppoa. Asuntola oli halpa, mutta hieman vaivalloinen asumus sijaintinsa takia. Saksa on myös tunnettu byrokratiastaan, enkä itsekään välttynyt hämmennyksen tunteilta erilaisia papereita täyttäessä.

Lopulta Berliiniin sopeutuminen ei vienyt kauaa. Löysin ympärilleni rakkaita ystäviä ympäri maailmaa ja kesä kohteli meitä hyvin. Pidin erityisesti siitä, että erilaiset tapahtumat eivät katsoneet viikonpäivää ja aina löytyi jotain uutta koettavaa. Ennen kaikkea, opin tuntemaan itseni syvemmin ja tajusin, että maailma on täynnä erilaisia polkuja kuljettavaksi. Mahdollisuus vaihto-opiskeluun on etuoikeus, jota suosittelen jokaiselle! Berliiniä suosittelen erityisesti niille, jotka nauttivat sosiaalisesta elämästä ja kokevat inspiroituvansa muista ihmisistä ja ympäristöstä.