Oikeustieteen opiskelija Tessa vietti syksyn 2023 Italian Bolognassa.

Olen Tessa Tähtinen, viidennen vuoden oikeustieteiden opiskelija Lapin yliopistosta, ja vietin vaihtolukukauteni Italian Bolognassa syksyllä 2023. Vaihtoon lähtö oli minulle itsestäänselvyys, ja jo lukiossa vaihto-oppilasvuoden suorittaneena tiesin etukäteen, kuinka arvokas tämä kokemus tulisikaan olemaan. Bolognan yliopistossa minua kiehtoi sen rikkaan historian lisäksi sen kattava englanninkielinen kurssitarjonta, matkustelun kannalta otollinen sijainti sekä mahdollisuus italian kielen oppimiseen ja maan kulttuuriin tutustumiseen.

Italiassa oikeustieteen opintoni painottuivat vahvasti luentoihin. Suoritin vaihtolukukauteni aikana kolme oikeusmaisterin tutkintooni sisällytettävää, yhteensä 25 opintopisteen kurssia, joiden luennoilla istuin viikoittain neljätoista tuntia. Lisäksi osallistuin italian kielen alkeiskurssille, joka sisälsi neljä tuntia opetusta viikoittain. Kurssien luento-osuus kesti syys-lokakuusta marras-joulukuuhun, minkä jälkeen oli kalenteriin varattu aikaa tenttiin opiskeluun. Kaikki tenttini järjestettiin suullisina, mikä onkin italialaisissa yliopistoissa yleistä. Kaikki tentin tekijät olivat luentosalissa paikalla odottamassa omaa vuoroaan, kun tentaattorit kuulustelivat opiskelijoita vuorotellen.

Majoituin vaihtolukukauteni ajan neljän kansainvälisen kämppiksen kanssa muutaman kilometrin päässä kaupungin keskustasta. Keskustaan ja yliopistokampukselle kuljin jalan tai linja-autolla. Asuntotilanne Bolognassa oli surkea, ja aloitinkin majoituksen etsimisen hyvissä ajoin ennen vaihdon alkua. Oman vuokrahuoneeni löysin lopulta vuokranantajien ja asunnon metsästäjien yhteisestä Facebook-ryhmästä. Vaihto-opiskelijan vapaa-aika kului pitkälti matkustellessa ja Erasmuksen sekä muiden kansainvälisille opiskelijoille suunnattujen järjestöjen tapahtumissa.

Oma vaihtokokemukseni oli loistava, ja suosittelenkin vaihtoon lähtemistä kaikille, joita se vähääkään kiinnostaa. Vaihtoon lähteminen on mahtava tilaisuus syventää tietämystään vieraan maan kulttuurista, nähdä maailmaa, parantaa omaa kielitaitoa ja tutustua uusiin ihmisiin. Vaihto-opiskelu voi myös avata ovia uusille työmahdollisuuksille niin kotimaassa kuin kansainvälisesti – usein työnantajat joko edellyttävät tai arvostavat kansainvälistä kokemusta.

Voin lämpimästi suositella Italiaa vaihdon kohdemaana. Italiassa on paljon kulttuurisesti merkittävää nähtävää – Unescon maailmanperintökohteita on maassa jopa kuusikymmentä! Italian gastronomia on vertaansa vailla ja niin ihmiset kuin sääkin ovat enimmäkseen aurinkoisia.