Miten planetaarisuus muuttaa opettajuutta? Käytännöllinen lähestymistapa kokemukselliseen oppimiseen

Tämä esiseminaari toteutetaan vain suomeksi

Aika: 12.30–14.30
Paikka: B127

Toteutus: Sirene-verkostonYmpäristö- ja kestävyyskasvatuksen tutkimuksen tulevaisuudennäkymiä -esiseminaarin osana. Voit osallistua myös pelkästään tähän esiseminaariin klo 12.30-14.30.

Miten planetaarinen näkökulma muuttaa opettajuutta ja opettajana olemisen taitoa? Kuinka opettaja voi olla kanssaoppija ja tilan kannattelija? Tässä esiseminaarissa sukelletaan planetaarisen opettajuuden kysymyksiin kokemuksellisesti ja dialogisesti.

Seminaarin tavoitteena on herättää uteliaisuutta planetaariseen opettajuuteen, jossa yhdistyvät tieto, kokemus, kehollisuus ja intuitio.

Alustukset ja keskustelut:

  • Erkka Laininen avaa planetaarisen sosiaalipedagogiikan teorian ja kertoo sen pohjalta toteutetusta koulutuspilotista. Laininen on yksi teorian kirjoittajista (Salonen, Laininen, Hämäläinen & Sterling, 2023).
  • Maria Joutsenvirta, transformatiivisen oppimisen asiantuntija ja Sivistys vaurautena -teoksen kirjoittaja, jatkaa puheenvuorolla transformatiivisesta oppimisesta opettajuuden muutoksessa.
  • Silja Holma, UEF:n planetaarisen sosiaalipedagogiikan väitöskirjatutkija ja fasilitoija, esittelee koulutuspilotin pohjalta tuotetun työkirjan ja ohjaa osallistujia sen harjoitteisiin. Esiseminaarissa painottuu osallistujien keskinäiset pienryhmädialogit alustusten pohjalta.

Esiseminaarin sisältö pohjaa koulutuspilotti Planetaarisuus vapaan sivistystyön opetukseen ja arkeen, jonka toteuttivat UEF:n jatkuvan oppimisen keskus ja OKKA-säätiö vuosina 2024–2025. Pilotin vastaavina kouluttajina toimivat Laininen, Joutsenvirta ja Holma. Esiseminaarissa sovelletaan pilotista poimittuja käytännön harjoituksia, jotka tukevat osallistujien omaa kokemuksellista oppimista ja keskinäistä pohdintaa esiseminaarin osallistujien kesken.